Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna www.proantica.fora.pl
forum stowarzyszenia Pro Antica (www.proantica.org)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rekrutacja- wymogi, informacje, porady, pytania i odpowiedzi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Świeża krew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cacaius Rebus




Dołączył: 30 Sty 2010
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Legio XXI Rapax

PostWysłany: Wto 23:32, 12 Kwi 2011    Temat postu:

Alez Swiezaku.

Nie sadze by kolega Teodorowicz poczul sie bardziej obrazony ..

Ja tylko rzeczowo sie odnioslem do Twojej opini na temat jego bytowania na tym forum. Smile

Pozdrawiam rozmówcow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Evaldus




Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole

PostWysłany: Wto 20:18, 26 Lip 2011    Temat postu:

Witam,

Poznaliśmy się w Kutnie na Odysei Historycznej. Jestem z GRH Wiking, która robi jednostki Waffen-SS. Wstepne sprawy ze Świerzakiem omówiłem.
Chciałbym w Waszej grupie odtwarzać Germana z kohorty pomocnicznej z I wieku n.e., jeśli to nie problem.
Piszę do Was z kilkoma pytaniami:

- gdzie można dostać wykroje i wymiary do uszycia tuniki, sandałów itp. (wybaczcie, że się posługuje takim, a nie innym słownictwem ,ale jestem dość nowy w tym temacie).

- kiedy odbędą się Dymarki Świętokrzyskie, abym mógł przyjechać. Zapomniałem się spytać o termin na Kutnie.

- jaką bibliografie dotyczącą umundurowania i wyposażenia polecacie

-prosiłbym, również, jeśli to nie problem o spis potrzebnych rzeczy na owego Germana.

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Secundus




Dołączył: 27 Cze 2010
Posty: 561
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 15 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szydłowiec/Lublin

PostWysłany: Wto 21:23, 26 Lip 2011    Temat postu:

Bataw!?Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Evaldus




Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole

PostWysłany: Wto 23:08, 26 Lip 2011    Temat postu:

może być i nawet Bataw Very Happy - ciekawą historię miało to plemię.

Można prosić, o jakieś materiały ikonograficzne dotyczące ich wyglądu w armii rzymskiej??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Świeżak




Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 735
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 23:23, 26 Lip 2011    Temat postu:

Witam Evalda Smile Fajnie że trafiłes do nas na forum:)

Jeśli chodzi o potrzebną literaturę, podaj mi prosze swojego maila na privie lub smsem, wyślę Ci kilka książek, albo podam spis tytułów które mogą smiało stanowić podstawę do rozeznania w temacie.

Jeśli chodzi o oddziały żołnierzy germańskich, to niewątpliwie jednym z najciekawszych w historii armii rzymskiej były narodowe oddziały Batawów, takich też żolnierzy posiłkowych odtwarzamy u nas (Kuba, Hans, czasami i ja). Ich barwy, charakterystyczne sprzety i zwyczaje są stosunkowo najlepiej znane. Poza tym, Batawowie dosyć długo służyli u boku XIIII tego, m.in. razem też uśmierzyli tzw. bunt Bouddiki, przypieczętowując podbój Brytanii.

Co do wykrojów:

Tunika:
Tunika wojskowa z I/II wieku to zwykły wór zszyty z dwóch prostokątnych kawałków materiału (len, wełna) w naszej grupie w naturalnym kolorze (odcienie białego, beżowego podchodzącego nawet pod żółty) inny kolor, ze względu na pewne spory w doktrynie, jest równiez dopuszczalny. W każdym razie jednak, można założyć że tuniki barwione w odpowiednim kolorze przez państwo nie były- bo pociagałoby to za sobą zbyt duże koszty. Poza tym istnieją dowody że żołnierze mogli się wyposażać w tuniki (koniec konców to elementy odzienia) we własnym zakresie- co sugeruowałoby dowolnośc w kolorystyce. Jesli interesują Cie germanie z oddziałów żołnierzy auxiliarnych, raczej trafne jest założenie że ich tuniki były koloru naturalnego. Wymiary uznawane za te "pobożne" : 1 m szerokie, 1,5 m długie. U szczytu tuniki zszywasz po 20 cm z każdej strony, zostawiając około 60 cm. wycięcia na głowę. Od krawędzi tuniki z góry odmierzasz po około 20-25 cm i dopiero odtąd szyjesz aż do samego dołu. Efekt: wór z szerokim wycięciem na głowę, przez które spokojnie mozesz wyjąc ramię lub oba i szerokie wycięcia na ręce. Sama tunika powinna po rozpuszczeniu sięgać tak do połowy łydek. Potem, ilekroć to upierzesz, tunika będzie się kurczyć aż osiągnie pewne optimum (nie szkodzi nawet gdy ją sobie odpowiednio przytniesz dla własnej wygody)

efekt: (tunika barwiona)
[link widoczny dla zalogowanych]

Buty
Istnieje wiele rodzajów butów które mozna identyfikować jako buty wojskowe, najbardziej popularne caligae to cięzkie podkuwane buty, które raczej nam się kojarzą z letnimi sandałkami, ale takimi nie są.

[link widoczny dla zalogowanych]

Obok nich, szczególnie gdy rozmawiamy o germanach w służbie armii rzymskiej, istniały i inne typu obuwia, te już mają charakter butów, nazwę to roboczo, półzamknietych lub zamknietych. Jako przykład można podac tzw. Carbatinae i Calcei.

Carbatinae (ich zmodyfikowaną wersję opartą o wojskowe znalezisko nosze np. ja czy Hans, którego miałes okazję w Kutnie poznać)

[link widoczny dla zalogowanych]

Calcei (te akurat buty należy raczej identyfikować z troche późniejszym okresem, tj od przełomu II/III wieku n.e., u nas takie buty ma z tych których znasz Kuba)

[link widoczny dla zalogowanych]

których było skądinąd kilka rodzajów...
[url]
[link widoczny dla zalogowanych]
[url]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

chusta (focale)
- to zwykły kwadratowy kawałek najlepiej jakiegoś delikatniejszego materiału (my stosujemy w przeważającej mierze jako focale len przed wełną) o boku minimum 80 cm. Po sobie wiem ze to optymalna wielkość, przy delikatnym materiale można sobie porządnie je zawiązać i odizolowac szyję od pasów idących przez ramię i od (i tak wywiniętych i pozbawionych ostrych krawedzi) krawędzi pancerza chroniąc szyję przed zbędnym uciskiem. Utarł się u nas zwyczaj, że focale barwimy na ciemnozielony kolor- chociaż nie ma w zasadzie twardych dowodów ani na konkretną identyfikację koloru z jednostką, ani na powszechny zwyczaj barwienia focali.

spodnie.
Generalnie żołnierze legioniści przedkładali owijacze nad spodnie, powszechna opinia o spodniach w rzymie była taka że to atrybut barbarzyńcy. Możemy przypuszczać, że żołnierz legionista który długo słuzył na północy raczej wolał zadbać m.in. o swój interes prędzej niż hołdowac powszechnej opinii i dyktatowi mody. Ty, zainteresowany raczej germanami, nie musisz się przejmować specjalnie tymi konwenansami. Mogą to być albo bracciae (proste spodnie bez rozporka z wszytym w szlufkę sznurem jako pasem) lub, ambitniejsze w wykroju, spodnie z Thorsberg (wyglądają trochę jak getry, z tej przyczyny że od razu mają doszyte skarpety). Różnica w kroju tych pierwszych spodni od drugich polega w zasadzie na tym że o ile spodnie z thorsberg mają skarpety, o tyle bracciae kończą się w połowie łydki.
[url]
[link widoczny dla zalogowanych]
[/url]

skarpety
istnieje niewiele dowodów na uzywanie skarpet, ale nie można powiedzieć że ich nie było. Poniżej zamieszczam zdjęcie (fakt, nędza i popelina ale to tak tylko dla przykładu). Skarpeta powinna się kończyć nieco powyżej cholewy buta.

[link widoczny dla zalogowanych]

istnieją też pewne przykazy co do majtek... ale powiedzmy że na razie co do odzienia to wystarczy.

Co do ekwipunku, musiałbym się naprawdę porządnie rozpisać, więc ogólnie wymienię tylko elementy, potem, gdy złapiemy kontakt mailowy (byc może podawałeś mi adres mail ale ze smutkiem się przyznam że zgubiłem) polecę i literaturę i napisze trochę z doświadczenia trochę o tym jakie te sprzety powinny być.

więc:
hełm (tzw. auxiliarne typ a,b,c, ale również wcześniejsze hełmy legionowe jak np. hełmy typu coolus)
włócznia (hasta)
tarcza (owalna płaska (ale znajdowano i inne z lekkim profilem) wym. 95 - 65, okuta brązem, żelazem lub obszyta skórą lub nawet oprawiona rogiem czy kością)
jako pancerz najbardziej oczywista wydaje się kolczuga z krótkimi wykonczonymi do łokcia rekawami a ząbki lub wykończona na prosto. Na korpusie powinna się kończyć nieco powyżej połowy uda.
pas (rzymski pas z kutasami (cingulum) lub pas germański z prostą klamrą)
sztylet - opcjonalnie nóż germański - ale i tutaj można by ponapisywać o sporach, dyskusjach i argumentach stron.
miecz - najprędzej gladius (55-65 zm dł. głownia, szerokośc w zależności od kształtu głowni od 5 do powyżej 7 cm.) obosieczny jednoręczny z klasyczną pochwą rzymską, ale znajdowano i pozostałości pochew stylizowanych na germańskie lub też w późniejszym okresie stosowano dłuższe miecze - spathy- (dł 70- nawet 1 m.)

Dalej elementy ekwipunku marszowego, odzienia na zimę i ekwipunku na zimniejsze dni (situla, patera, manierka, sakwy, płaszcze, owijacze, nożyki, łyżki, czy wreszcie dosyć istotne spinki- fibule, czapki na zimniejsze dni jak i te stanowiące cos na kształt fasunku pod hełm- pileus, rekawy skórzane pod tarczę- manica)...

nie wspomnę o pierdułkach typu siatki, scyzoryki, sakiewki, figurki, dla pełnej autentyki monety itd.

Wiadomo- nie wszystko od razu. Myśle ze na świecie tak naprawdę mało jest rekonstruktorów którzy mają NAPRAWDĘ WSZYSTKO i być może dzięki temu, jak pewnie wiesz bawiąc się w wojsko niemieckie, jest to takie pasjonujące.

Skończyłem- wiem że to długie i może zniechęcać, ale jak sam się przekonasz, sprawa nie jest aż tak skomplikowana jak sie może wydawać. Jak zakładam, skombinowanie materiału i zszycie takiej tuniki to sprawa o niebo prostsza rzecz niż np. wykonanie choćby takiej Bergmutze:P

Pozdro:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Świeżak




Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 735
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 23:26, 26 Lip 2011    Temat postu:

aha, zapomniałem dodać, wykroje butów, na pewno Carbatinae i Caligae, mamy u siebie, przeskanuję i prześlę mailem. Co do Calcei sprawa jest poważniejsza, ale albo możemy wykonac je my, albo tez mogę polecić dobrych rzemieślników.

To samo dotyczy i reszty sprzetów

Pozdro


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Evaldus




Dołączył: 26 Lip 2011
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Opole

PostWysłany: Wto 23:33, 26 Lip 2011    Temat postu:

Przeczytane = zrozumiane Very Happy

Dziękuję, za wyjaśnienie mi wszystkiego.

Postaram się ogarnąć w podstawowym sprzęcie jak najszybciej, oczywiście jeśli czas wolny od szpitali pozwoli.

Mój email: [link widoczny dla zalogowanych]
oraz gg: 9909039

Jeszcze raz dziękuje za wyjaśnienie wszystkiego krok po krokui do zobaczenia jak najszybciej.

Jeśli napotkam problemy podczas szycia to dam znać.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
waldek




Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:01, 28 Lip 2011    Temat postu:

Witamy na forum

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Philopator




Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Styków

PostWysłany: Pon 12:50, 22 Sie 2011    Temat postu:

Witam,
mam na imię Adrian i już od pewnego czasu chodzą mi po głowie plany wykonania sobie uzbrojenia rzymskiego Legionisty. Byłem wczoraj na Dymarkach Świętokrzyskich i trochę poprzyglądałem się waszym strojom i teraz mam większą motywację do wykonania takiego uzbrojenia/stroju.
Chciałbym się do was przyłączyć, ale jest to nie możliwe gdyż jestem w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i nie miałbym jak na treningi jeździć itp.
Co nie zmienia faktu że odtwarzanie rzymskiego Legionisty jest moim marzeniem.

W związku z czym miałbym nieśmiałą prośbę o to czy moglibyście (o ile to nie tajemnica) jakieś szablony, plany do wykonania Loricy Segmentaty.
Jeśli to nie problem to był bym wdzięczny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Świeżak




Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 735
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pon 18:16, 22 Sie 2011    Temat postu:

Witam serdecznie:)

Nie to nie jest zadna tajemnica:) Powiem nawet że wykroje takich pancerzy to wiedza w zasadzie ogólnodostępna, jedyny problem to wiedzieć czego szukac.

Cieszy mnie osobiście, jako prezesa grupy zainteresowanie przystąpieniem do naszej grupy.

Mój mail to: [link widoczny dla zalogowanych], odezwij się, prześlę Ci tą droga pewne materiały; podstawy, które pomogą Ci odszukać pomysł na to jaki typ żołnierza, a co za tym idzie, typ pancerza, chciałbys z nami odtwarzać/stworzyć. Podkreślę, że wszelkie typy pancerzy możemy wykonac w naszym warsztacie i nie jest konieczne zamawianie ich gdziekolwiek- co w zasadzie wychodzi taniej i w mojej opinii dużo solidniej.

Jeśli chodzi o podstawy ubioru; przeczytaj proszę odpowiedź w tym własnie temacie jakiej udzieliłem Evaldowi- w zasadzie te rzeczy akurat są wspólne.

Czekam na kontakt

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Philopator




Dołączył: 22 Sie 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Styków

PostWysłany: Nie 18:24, 28 Sie 2011    Temat postu:

Pytanko pilne:

Czy wełna na tunikę może mieć widoczny splot czy ma być gładka??


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Philopator dnia Czw 19:07, 01 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lycii




Dołączył: 26 Mar 2011
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: russia

PostWysłany: Pon 22:27, 28 Lis 2011    Temat postu:

Witam, proszę powiedzieć, czy masz w swoim kraju lub mieście do przechowywania festiwalu?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luka




Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 829
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sam kurna nie wiem skąd ... Mars ?

PostWysłany: Wto 9:53, 29 Lis 2011    Temat postu:

lycii napisał:
Witam, proszę powiedzieć, czy masz w swoim kraju lub mieście do przechowywania festiwalu?

Hello Lycii - I think it would be better if you write in english or russian - we can not understand what you are asking for ...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lycii




Dołączył: 26 Mar 2011
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: russia

PostWysłany: Wto 11:35, 29 Lis 2011    Temat postu:

спасибо,Здравствуйте скажите пожалуйста будут ли у вас в стране или в вашем городе проходить фестивали по риму?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lycii




Dołączył: 26 Mar 2011
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: russia

PostWysłany: Śro 23:28, 30 Lis 2011    Temat postu:

what great events you will be in 2012?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.proantica.fora.pl Strona Główna -> Świeża krew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 5 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin